MENU
27.11.2023

Odwodniona skóra pod oczami!

Sprawdź jak sobie poradzić z tym problemem!

Odwodniona skóra

Odwodniona skóra pod oczami to problem, który dotyka każdą z nas. Często odpowiedzialna za to jest niewłaściwa pielęgnacja oraz brak ochrony przed czynnikami zewnętrznymi np: słońce, wiatr, mróz. Wyznacznikiem jest również wiek oraz związany z tym proces zmian w skórze i starzenie się. Jak zatem poradzić sobie z dbaniem o okolice oczu?

Brak nawilżania!

Jest główną przyczyną odwodnionej skóry pod oczami jest przede wszystkim nieprawidłowy sposób jej pielęgnacji. Nieregularne nawilżanie lub jego całkowity brak sprawia, że bardzo cienka, delikatna i praktycznie pozbawiona gruczlołów łojotokowych skóra pod oczami bardzo szybko ulega przesuszeniu w wyniku działania niekorzystnych czynników zewnętrznych. Warto zaznaczyć, że częste przesuszanie się skóry wokół oczu prowadzi do jej szybkiego starzenia się, dlatego nawilżający krem pod oczy warto zacząć stosować już w okolicy 20. roku życia.

Brak ochrony przed słońcem

Za suchą skórę pod oczami odpowiada również brak odpowiedniej ochrony przed słońcem - zarówno w trakcie opalania, jak i każdego zwykłego dnia. Pamiętajmy, że słońce dodatkowo osłabia cienką warstwę hydrolipidową skóry pod oczami, która szybko traci wodę i staje się przez to mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych np. mrozu i wiatru. Dlatego bardzo ważne jest, aby w stosowanych przez nas kosmetykach znajdowały się odpowiednie filtry, chroniące przed promieniami UV oraz składniki natłuszczające, które będą wzmacniać płaszcz ochronny skóry i zabezpieczać ją przed nadmierną utratą wody.

Proces starzenia się skóry

Poziom nawilżenia skóry automatycznie zmniejsza się u nas wraz z wiekiem. Winne są temu przede wszystkim fibroblastry, które z czasem stają się mniej aktywne i produkują coraz mniejszą ilość kwasu hiarulonowego. Właściwości tej substancji odpowiedzialnej za odpowiednie nawodnienie skóry są nieocenione. Dlatego też już po 30. roku życia warto postawić na dogłębne nawilżanie skóry pod oczami właśnie przy pomocy kosmetyków z dodatkiem kwasu hialuronowego.

Odwodniona skóra pod oczami jak o nią dbać?

W przypadku suchej skóry wokół oczu należy przede wszystkim zadbać o regularne dostarczanie jej odpowiednich substancji nawilżających, odżywczych i uzupełniających poziom lipidów. Najlepiej zrobić to przy pomocy intensywnie i długotrwale nawilżającego kremu pod oczy.

Pamiętajmy jednak o tym, by przy problemie odwodnionej skóry pod oczami z dużą ostrożnością dobierać kosmetyki do demakijażu. Stanowczo należy w tym przypadku odrzucić preparaty z dodatkiem alkoholu, mydła czy detergentów, które mogą nie tylko pogłębić problem przesuszania się skóry, ale też podrażnić cienki i delikatny naskórek w tym miejscu. Skórę najlepiej oczyszczać przy pomocy łagodnego mleczka do demakijażu lub płynu micelarnego, którego skład został wzbogacony o substancje nawilżające.

Kilka razy w tygodniu warto też zafundować suchej i odwodnionej skórze pod oczami nawilżająco-odżywczą maseczkę, która głęboko nawilży i odżywi skórę, uzupełni ją w lipidy, a także zapobiegnie ucieczce wody z jej powierzchni.

Zabiegi pod oczy w gabinecie kosmetycznym! Czy warto?

Właściwa pielęgnacja odwodnionej skóry pod oczami ma bardzo duże znaczenie dla poprawy jej kondycji. Nie jest to jednak jedyny sposób na przywrócenie skórze właściwego poziomu nawodnienia. W gabinecie kosmetycznym znajdziecie specjalistyczne zabiegi pod oczy np. przy użyciu czystej postaci kwasu hialuronowego lub urządzeń kosmetycznych. Specjalistyczne zabiegi są szczególnie polecane w przypadku skóry dojrzałej, która poza przesuszaniem, bardzo często też zmaga się z widocznymi cieniami i workami pod oczami, oznakami zmęczenia i ogólną utratą promienności i blasku.