MENU
09.06.2023

Nawilżenie skóry - dlaczego jest tak ważne?

Każda kobieta pragnie mieć piękną, promienną skórę, dlatego utrzymanie odpowiedniego nawilżenia jest kluczowe.

Niezależnie od typu skóry - suchej, mieszanej czy tłustej - regularne stosowanie kosmetyków nawilżających jest niezbędne. Dlaczego? Oto wyjaśnienie.

Skóra jest narażona na wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych, które mogą prowadzić do jej wysuszenia, takich jak gorące powietrze, wiatr, słona woda czy ekspozycja na promieniowanie słoneczne.

Brak odpowiedniego nawodnienia organizmu oraz używanie nieodpowiednich kosmetyków może przyspieszać proces starzenia się skóry. Naturalna bariera ochronna skóry z wiekiem ulega osłabieniu, co skutkuje nie tylko suchą skórą, ale również powstawaniem zmarszczek.

Odpowiednie nawilżenie skóry sprawia, że wygląda ona zdrowo i młodo. Regularne stosowanie kosmetyków i zabiegów nawilżających niweluje objawy suchego, swędzącego i łuszczącego się naskórka, dodaje skórze blasku i poprawia jej koloryt.

Nawilżenie poprawia jędrność, elastyczność skóry oraz zmniejsza widoczność zmarszczek. Dobrze nawilżona skóra jest również mniej podatna na podrażnienia i czynniki zewnętrzne, które mogą penetrować przez osłabioną barierę hydrolipidową. Nawilżenie jest ważne nie tylko dla skóry suchej, ale również dla skóry tłustej czy mieszanej. Skóra odwodniona produkuje więcej sebum, jako sposób na zrekompensowanie braku nawilżenia. Błędne jest przekonanie, że wysuszenie skóry jest najlepszym rozwiązaniem dla przetłuszczającej się cery. To często prowadzi do negatywnych skutków, takich jak przesuszenie, podrażnienie i nadmierna produkcja sebum.

Jak zatem dbać o nawilżenie skóry? Oto kilka wskazówek:

  • Nawadniaj organizm, pijąc co najmniej 2 litry wody dziennie.
  • Włącz do swojej diety pokarmy bogate w wodę, takie jak warzywa, owoce i zupy.
  • Zadbaj o zdrowe tłuszcze w diecie, takie jak oliwa z oliwek, ryby morskie, orzechy i pestki.
  • Unikaj gorących i długich kąpieli, które mogą dodatkowo wysuszać skórę. Używaj wody o umiarkowanej temperaturze i skracaj czas kąpi