MENU
24.06.2023

Jak działają kosmetyki anti-aging i jakie składniki aktywne zawierają?

Wyjaśniamy

Często nie wiecie na co zwrócić uwagę szukając kremów do twarzy Oto jak działają kosmetyki anti-aging i jakie składniki aktywne zawierają? Wyjaśniamy

Kosmetyki anti-aging, czyli opóźniające proces starzenia się skóry, cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ale także wymaganiami co do widocznych efektów stosowanej pielęgnacji. Naukowcy na całym świecie poszukują nowych substancji, które mają wpływ na spowolnienie tego procesu. Zainteresowanie zdobywają kosmetyki bogate w peptydy, komórki macierzyste, retinol, filtry ochronne i antyoksydanty. Jesteście ciekawi, jak działają kosmetyki anti-aging oraz które kosmetyki byśmy wyróżnili?

Co to znaczy działanie anti-aging i na czym polega?

Działanie anti-aging z tłumaczenia w języku ang. oznacza “przeciw starzeniu” i to właśnie w myśl temu stwierdzeniu marki kosmetyczne zapewniają nam zastosowanie nowoczesnych technologii bazujących na czynnie aktywnych substancjach, które są składnikami kremów oraz serum.

Ich działanie ma przede wszystkim wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia skóry, nie mniej jednak warto zwrócić szczególną uwagę, że nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o pielęgnację, kiedy już nasza skóra traci jędrność i zauważamy na niej zmarszczki

Promieniowanie słoneczne w dużej mierze odpowiada za proces starzenia się skóry, doprowadzając do degradacji kolagenu, elastyny i osłabienia naczyń krwionośnych.

Jakich składników aktywnych warto szukać w kosmetykach o działaniu przeciwzmarszczkowym?

Działanie składników aktywnych w kosmetykach anti-aging powinno być ukierunkowane na wzmocnienie płaszcza hydrolipidowego skóry przed utratą nawilżenia, pobudzenie aktywności biologicznej komórek do stymulacji włókien kolagenowych i elastynowych, jak również aktywację procesów naprawczych, które chronią skórę przed działaniem wolnych rodników.

Komórki macierzyste są ekstraktami z komórek roślinnych bogatych w białka, lipidy, węglowodany i polifenole o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Ich działanie ma na celu pobudzenie do namnażania ludzkich komórek macierzystych znajdujących się w naskórku i skórze właściwej. Wykazują one wzrost elastyczności skóry, poprawę jej kolorytu, jak również gładkość i spłycenie zmarszczek.

  • Komórki macierzyste są ekstraktami z komórek roślinnych bogatych w białka, lipidy, węglowodany i polifenole o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Ich działanie ma na celu pobudzenie do namnażania ludzkich komórek macierzystych znajdujących się w naskórku i skórze właściwej. Wykazują one wzrost elastyczności skóry, poprawę jej kolorytu, jak również gładkość i spłycenie zmarszczek.
  • Retinoidy w kosmetykach stosuje się głównie retinol. Retinoidy z łatwością przenikają warstwę rogową naskórka, w niewielkim stopniu dostając się do skóry właściwej i tkanki podskórnej. Wykazują wpływ na syntezę białek podporowych skóry, zwiększając jej elastyczność, sprężystość i wygładzenie zmarszczek. Witamina A wykazuje działanie antyoksydacyjne, zmniejsza przebarwienia, mając wpływ na rozmieszczenie melaniny, jak również odnowę wierzchniej warstwy skóry.
  • Peptydy naśladują obecne w skórze substancje i oddziałują na komórki docelowe, dając spektakularne rezultaty w terapii anti-aging.
  • Antyoksydanty znane jako przeciwutleniaczami ich zadaniem jest przede wszystkim usuwanie ze skóry wolnych rodników tlenowych, które uszkadzają komórki skóry. Do najczęściej stosowanych antyoksydantów zalicza się witamina C, witamina E, witamina A i wiele ekstraktów roślinnych, które zapewniają skórze elastyczność, nawilżenie i promienny wygląd.
  • DMAE wykazuje on relaksujące działanie na mięśnie, przez co ma wpływ na zmniejszenie zmarszczek w okolicach oczu i ust. Oprócz działania liftingującego wykazuje również działanie antyoksydacyjne.
  • Filtry ochronne - Jak najnowsze badania wskazują to promieniowanie słoneczne już w 80%, odpowiada za fotostarzenie skóry. Stosowanie filtrów UV pozwoli uniknąć powstawaniu enzymów, które niszczą kolagen i elastynę – białka odpowiedzialne za młody wygląd naszej skóry. Filtry UV oraz UVB ograniczają również powstanie licznych przebarwień. Pamiętajmy, że w okresie zimowym również należy stosować filtry UV.