MENU
18.05.2022

Jak chronić skórę przed słońcem nie tylko latem?

80% fotostarzenia się skóry jest wynikiem ekspozycji słonecznej. Niestety wciąż panuje przekonanie, iż problem ochrony jest tylko podczas sezonu letniego. Tymczasem słońce jest bardzo podstępne i oddziałuje na nas cały rok. Dlatego najważniejszą rutyną jest dbanie o skórę cały czas.

Jak używać kremów z filtrem UV?

Używaj kremów z filtrami UV, które odbijają promienie słoneczne.Celem ich stosowania jest ochrona przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych na skórę i włosy. Filtry UV zawarte są w kosmetykach do ochrony przeciwsłonecznej oraz w kremach na dzień.  Pamiętajmy również, kiedy korzystamy latem z kąpieli słonecznych, że nie wystarczy raz posmarować się kremem z filtrem. Musimy mieć świadomość, iż taki krem nakładamy co kilka godzin pod warunkiem, iż nie byliśmy w basenie lub morzu. Jeżeli już schłodziliście swoje ciało wodą, nałóżcie filtr UV.

Dbajmy o dzieci i chrońmy je przed promieniami UV, gdyż poparzenie słoneczne do 3 roku życia ma bardzo duży wpływ na choroby rakowe w późniejszym okresie. Używajmy UV 50 dedykowanej dzieciom. 

Rodzaje filtrów UV

Rozróżniamy dwa rodzaje filtrów UV

  • Filtry fizyczne nazywane czasem substancjami ekranującymi odbijają promieniowanie UV. Substancje z tej grupy to przede wszystkim filtry nieorganiczne, tzw. mineralne: tlenek cynku ditlenek tytanu.

Filtry fizyczne odbijają głównie promieniowanie.

  • Filtry chemiczne absorbują promieniowanie UV. Ich cząsteczki przechodzą w stan o wyższej energii, tzw. stan wzbudzony, a następnie wypromieniowują nadmiar energii w postaci promieniowania cieplnego i/lub zmieniają swoją strukturę na strukturę o wyższej energii. Substancje z tej grupy to przede wszystkim związki organiczne: benzofenony, cynamoniany, pochodne kwasu p-aminobenzoesowego, salicylany. Filtry chemiczne pochłaniają promieniowanie w zakresie UVA, jak i UVB.