MENU
21.05.2022

Jak sobie radzić z poparzeniami słonecznymi?

 

Kiedy jesteśmy zafascynowani letnim odpoczynkiem, zapomnimy nałożyć krem z UV.. Czasami wystarczy spacer lub chwila w ogródku i odczuwamy efekt spieczonej skóry. Pojawiają się na naszym ciele zaczerwienienia lub pęcherze a skóra jest gorąca w dotyku.  jak radzić sobie z oparzeniami słonecznymi domowymi sposobami? 

Klasyfikacja oparzeń słonecznych

Oparzenia słoneczne klasyfikuje się według stopnia ich ciężkości. Wyróżnia się:

  • Oparzenia słoneczne I stopnia – oparzenia o łagodnym przebiegu, dotyczące zewnętrznej warstwy skóry, która staje się cieplejsza i lekko zaczerwieniona. Objawy oparzenia ustępują po kilku dniach;
  • Oparzenia słoneczne II stopnia – obejmują naskórek i skórę wewnętrzną, prowadzą do powstania obrzęku i pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym. Ze względu na fakt, że mogą one doprowadzić do częściowej martwicy naskórka, zaleca się konsultację z lekarzem, który przepisze odpowiednie preparaty łagodzące i gojące rany;
  • Oparzenia słoneczne III stopnia – dotyczą naskórka, skóry właściwej, tkanki podskórnej oraz nerwów. W związku z uszkodzeniem receptorów czuciowych skóra nie wykazuje reakcji na dotyk, a chory czuje, jakby jego skóra była martwa. Niezbędna jest konsultacja lekarska i czasami nawet kilkunastu tygodniowa terapia.

Domowe sposoby na ukojenie spalonej słońcem skóry

Pierwszą pomocą jest schłodzenie skóry letnim prysznicem. Nie lejmy skóry lodowatą wodą, aby nie dostać wstrząsu. Z pomocą w oparzeniu od słońca przychodzą także domowe sposoby:

  • „maska” z mąki ziemniaczanej i wody;
  • spożywanie owoców i warzyw będących źródłem witaminy A, C i E;
  • smarowanie ciała miodem;
  • olejek lawendowy i z mięty pieprzowej;
  • okłady z nagietka, mięty i oczaru wirginijskiego.

Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na oparzenia słoneczne jest posmarowanie ciała maślanką, kefirem lub zsiadłym mlekiem, które przywraca skórze prawidłowe pH, mocno ją odżywia i natłuszcza. Silne właściwości regeneracyjne i przeciwzapalne wykazuje także sok wyciśnięty z żywego aloesu, który można stosować zamiennie z kremami łagodzącymi z aloesem. Sprawdzoną metodą jest również owsianka nakładana na poparzoną skórę. Płatki owsiane namoczone w wodzie wykazują działanie przeciwzapalne, a dodatkowo zmniejszają opuchliznę i łagodzą ból.

Pomóc mogą też farmaceutyki. Są to przeróżne balsamy chłodzące, żele kojące zawierające w swoim składzie aloes.

Co na oparzenia słoneczne u dzieci?

Dzieci są szczególnie narażone na oparzenia słoneczne, co związane jest z faktem, że do 3. roku życia ich skóra jest niemal pięciokrotnie cieńsza niż u dorosłych, wytwarza mniejszą ilość melaniny, a tkanka podskórna wciąż jest słabo rozwinięta. Co więcej, naczynia krwionośne dziecka są poszerzone, co sprawia, że oparzenia słoneczne pojawiają się u niego znacznie szybciej niż u osoby dorosłej.

Jeżeli podejrzewamy, że u dziecka doszło do oparzenia słonecznego, należy natychmiast wrócić z nim do domu i przebrać malucha w suche, czyste ubranie. Warto delikatnie schłodzić oparzone miejsce na skórze, kładąc na niej wilgotną pieluszkę tetrową, a następnie użyć preparatu chłodząco-łagodzącego. Pamiętajmy, by do momentu zagojenia się oparzenia unikać przebywania z dzieckiem na słońcu i zadbać o odpowiednie jego nawodnienie.